Renowacja trawników


Odbudowa zniszczonych przez śnieg (pleśń śniegowa), zachwaszczonych, skolonizowanych przez mech, rzadkich zestarzałych trawników.

Przyczyną nieestetycznego trawnika jest nie tylko ciężka zima, brak nawodnienia czy błąd w prowadzeniu trawnika przez właściciela. Często przyczyną jest nieprawidłowe przygotowanie podłoża. Brak żyznej ziemi, melioracji, czy zaniechanie dokładnego odchwaszczenia terenu, przed założeniem trawnika.

Trawniki z każdym kolejnym rokiem podlegają także procesom degradacyjnym i obniżają swoją, jakość techniczną. Już po kilku latach gleba traci swoją pierwotną plastyczność i przepuszczalność, a na powierzchni trawnika tworzy się powierzchniowa warstwa pozostałości zeschniętych traw "filc trawnika". Utrata przepuszczalności i sfilcowanie trawnika utrudnia dostęp światła do dolnych części roślin, wody i powietrza oraz składników pokarmowych do korzeni. Efektywność stosowania zabiegów takich jak podlewanie i nawożenie na zdegradowanej warstwie nośnej i sfilcowanym trawniku jest bardzo mała.

Z powyższych względów odbudowa powierzchni trawiastych odbywa się różnymi metodami. Skutecznymi zabiegami poprawiającymi, jakość trawnika jest napowietrzanie (aeracja), pionowe cięcie trawników (wertykulacja), piaskowanie (dressing), nawożenie organiczne wierzchniej warstwy, oraz wałowanie wiosenne.

Wertykulacja - zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach ozdobnych i sportowych, polegający na pionowym cięciu darni. Płytkie pionowe cięcie trawnika ma na celu częściowe lub całkowite usunięcie skoszonych źdźbeł traw, resztek obumarłych rozłogów, starych korzeni i stworzenie miejsca dla nowych bardziej efektywnych, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej, przygotowanie trawnika do piaskowania, oraz pocięcie i rozluźnienie dużych nieestetycznych kępek trawy na mniejsze bardziej jednolite. Stosując głęboką wertykulację osiągamy dodatkowo zwiększenie elastyczności trawnika oraz zwiększenie przepuszczalności gleby zagęszczonej w dolnych warstwach.

Stosowanie piasku (nie jest konieczne, zwłaszcza na lekkich ziemiach) po wykonanej wertykulacji pozwala na poprawienie struktury warstwy nośnej, zwiększenie przepuszczalności gleby i elastyczności trawnika. Zastosowanie piasku jednolitej granulacji 0,75 -1.0 mm bez udziału części spławialnych (gliniastych) na trawniku sfilcowanym po wykonanej głębokiej wertykulacji przyniesie nie tylko poprawę struktury gleby, ale efekty w postaci pojawienia się nowych pędów.

Aeracja – napowietrzanie gleby za pomocą maszyny spulchniającej. Na trawnikach intensywnie eksploatowanych aeracja jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wykonuje się ją maszyną do napowietrzania, zwanej aeratorem, o wielorakich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Pod wpływem aeracji masa korzeni traw wyraźnie się zwiększa, a darń trawnika wyrównuje się. Systematyczna aeracje przyczynia się do obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowywania wody, efektywniejszego działania nawozów, podniesienia średniej temperatury gleby w strefie korzeniowej, zwiększenia elastyczności trawnika oraz zwiększenia zdolności regeneracyjnych.

Nawożenie organiczne poprawia strukturę gleby, ożywia działalność glebowej mikroflory i fauny, dostarcza odpowiednich składników pokarmowych, a co najważniejsze, nie można nim gleby przenawozić, bo zawarte w kompoście pierwiastki są już w odpowiednich stosunkach ilościowych. Należy używać kompostu dobrze rozłożonego; rozsypuje się go na powierzchni trawnika równomierną, cieniutką warstewką grubości 2-4 cm. Nawożenie organiczne przyczynia się do zwiększenia krzewienia się traw, stopnia pokrycia darni trawnika oraz jego trwałości. Ponadto stosowanie nawożenia zmniejsza możliwość występowania chwastów, jak również poprawia odporność trawnika na użytkowanie.

Wałowanie wiosenne Zabieg ten jest niezbędny po zimie, gdyż w czasie mrozów darń często jest odrywana od podłoża. Woda, która się pod nią gromadzi na przemian zamarza i odmarza, podnosząc darń do góry. Powoduje to, że wiosną darń, która została oderwana od korzeni, najczęściej usycha. Wałowanie dociska ją do podłoża zapewniając dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika. Walcowanie sprzyja lepszemu ich krzewieniu.

Za cechy eleganckiego trawnika uważa się jednolitość, gładkość i żywo zieloną barwę.


<< powrót

Tworzenie stron www.stronki.pl